گوسفند افشاری خوب است

گوسفند افشاری ، قیمت و خصوصیات گوسفندان نژاد افشاری

در ایران انواع نژاد گوسفندان پرورش داده می شود. یکی از بهترین نژادهای ایرانی مربوط به گوسفند افشاری است که در تقریبا در اکثر شهرهای ایران دامدارن در حال پرورش آن هستند. در این مقاله از سایت شیپ لاین قصد داریم با هم به موضوع قیمت گوسفند قزل افشار یا همان افشاری اشاره کرده و برخی خصوصیات و ویژگی های خوب آن را مورد بررسی قرار دهیم.

گوسفند افشاری

گوسفند نژاد افشاری جزو قدیمی ترین نژاده گوسفندان در ایران و کشورهای مختلف دیگر می باشد. تاریخچه پیدایش این گوسفند به مدت ها قبل باز میگردد. ویژگی های عالی و بازدهی مناسب آن سبب شده است تا دامداران در شهرهای مختلف این نژاد را به عنوان یک گوسفند نژاد برتر پرورش دهند. از مزایای خوب آن می توان به گوشتی بودن و قابلیت چند قلوزا بودن اشاره کرد. البته در مورد تک تک این موارد با هم در ادامه به طور کلی صحبت خواهیم کرد.

در ایران این نژاد را با نام قزل افشار، قاشقا افشار، دام آق افشار، قمر افشار نیز می شناسند. بنابراین هر دو اسم را اگر شنیدید بدانید که همان گوسفند افشاری می باشد.

گوسفند افشاری

قیمت گوسفند افشاری

از آنجایی که این نژاد یکی از محبوب ترین نژادها در ایران می باشد، در رابطه با قیمت گوسفند زنده روز در مراکز عرضه که هر روزه به صورت عمده و خورده عرضه می شود، باید توجه زیادی داشته باشیم. نوع گوسفند افشار برای پروار بندی با نوع کشتار دارای قیمت متفاوتی است. بنابراین بر اساس نیازی که قصد خرید دارید می توانید از میادین عرضه دام شهرداری که در جاهای مختلف شهر واقع شده است در رابطه با نرخ آن سوال کنید. بی شک در تمامی مراکز عرضه و گوسفند فروشی ها نژاد افشاری را می توانید پیدا کنید.

نکته مهم دیگر در اینباره مربوط به این است که بیشترین میزان خرید و فروش در ایران برای کشتار مربوط به همین گوسفند افشاری می باشد.

قیمت گوسفند افشار

خصوصیات ظاهری گوسفندان افشاری

از نظر ظاهری بخواهیم این نژاد را بررسی کنیم باید بگوییم که دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز شبیه به نخور می باشد. قهوه ای روشن و تیره و در مواردی رنگ مایل به تیره نیز در گوسفندان افشاری دیده می شود. جزو یکی از نژادهای مقاوم هستند که در شرایط آب و هوایی سخت می توانند تحمل داشته باشند. دارای پاهای قوی بوده و به راحتی می تواند در مناطق کوهستانی نامناسب به راحتی جا به جا شود. لازم است بدانید که میش افشاری و قوچ افشاری هیچکدام شاخ ندارند. همچنین جزو گوسفندان دارای دنبه هستند که خود گوسفند را می توان در دسته گوسفندان گوشتی، شیری، پشمی و چند قلوزا قرار داد.

گوسفندان به چند دسته اصلی یعنی شیری، پشمی، گوشتی تقسیم می شود. برخی از گوسفندان تنها یکی از این ویژگی ها را دارد و در برخی نژادها دو مورد از این ویژگی ها را می توان در گوسفندان مختلف مشاهده کرد. اما در رابطه با گوسفند افشاری باید بدانید که تمامی این سه دسته را در خود خلاصه کرده و برای هر منظوری بسیار عالی و دارای بازدهی بسیار بالایی می باشد.

گوسفندان افشاری

متوسط وزن گوسفند افشاری

از نکات پر اهمیت دیگر که باید به آن اشاره کنیم مربوط به متوسط وزن نژاد افشاری می باشد. همانطور که بالاتر عرض کردم این گوسفند جزو گوسفندان گوشتی بوده و از در صورتی که خوب تغذیه شده باشد دارای وزن بالایی خواهد بود. هر چند شما هم این موضوع را میدانید که نکات و عوامل تاثیر گذار روی وزن گوسفند افشاری بسیار زیاد هستند. یکی از مهمترین موارد نیز مربوط به نوع تغذیه، محل پرورش و … می باشد. به طور کلی اگر بخواهیم یک عدد برای این گوسفند قزل افشار در نظر بگیریم می توان برای میش افشار 50 کیلو گرم و برای قوچ آن 58 کیلوگرم به طور متوسط مشخص کنیم. در رابطه با وزن بره 6 ماهه آن نیز بره افشاری ماده 28 کیلو و بره نر آن 34 کیلوگرم می تواند وزن گیری داشته باشد.

برای کسب اطلاعات درباره متوسط وزن گوسفنده زنده می توانید مقاله ای که قبلا در سایت قرار شما قرار داده ایم را مطالعه کنید.

ویژگی چند قلوزایی گوسفند افشار

شاید برای شما هم جالب باشد که گوسفندان افشاری تقریبا همه ویژگی های خوب را در خودشان دارند. اکثر دامداران دوست دارند گوسفندان چند قلوزا پرورش داده و با اینکار در هر دوره آبستن میش، چند بره به جای یک بره متولد شود. بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در ایران و جهان را قبلا مورد بررسی قرار داده که گوسفند نژاد افشاری جزو آنها قرار گرفته بود. دامداران می توانند با رسیدگی خوب به این نژاد در دوران تغذیه سبب افزایش درصد چند قلوزایی در آنها شوند.

یعنی با وجود اینکه گوسفند افشاری در دسته گوسفندان چند قلوزا قرار دارد اما باز ممکن فقط تک قلوزا باشد. بنابراین می توان اقدامات لازم را در جهت تغذیه و آماده کردن آن برای جفت گیری درصد چند قلوازیی نژاد افشار را افزایش داد.

گوسفند نژاد افشاری

نتیجه

گوسفند افشاری ایرانی است و جزو یکی از بهترین نژادها محسوب می شود. از انجایی که محبوبیت زیادی دارد، قیمت گوسفند افشاری نسبت برخی نژادها دیگر بالاتر است. همچنین در مراکز خرید و فروش دام کشتار این نژاد بیشترین تقاضا را برای خرید دارد. از طرفی با وجود ویژگی های عالی آن جزو یکی از گوسفندانی می باشد که دامداران باید حتما در گله خود از این نژاد حتما داشته باشند. در مقالات بعدی در رابطه با ویژگی های دیگر آن بحث خواهیم داشت.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع: قیمت بره زندهقیمت گوساله زنده

1 دیدگاه دربارهٔ «گوسفند افشاری ، قیمت و خصوصیات گوسفندان نژاد افشاری»

  1. فروش گوسفند اصیل شال با قیمت مناسب
    شماره تماس: ****
    سلحشور
    جهت خرید و اطلاع بیشتر تماس حاصل فرمایید
    قزوین شهر شال

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top