وزن گوسفنده زنده امروز چقدر است

متوسط وزن گوسفنده زنده امروز

ابتدا باید بگوییم که وزن گوسفنده زنده روی قیمت آن تاثیر مستقیم دارد. لازم است مشتریان هنگام خرید دام کشتاری به این موضوع دقت کنند. اگر بتوان متوسط وزن گوسفند زنده را از روی ظاهر آن تشخیص دارد بسیار خوب می شود. بسیاری از مشتریان از من سوال می کنند که چگونه می توان وزن بره و گوسفند را از روی ظاهر و جثه آن تشخیص دهند.

وزن گوسفنده زنده

بررسی این موضوع برای بسیاری از مشتریان عزیز از اهمیت زیادی برخوردار است. ابتدا قبل از اینکه به طور مستقیم به سراغ اعداد مربوط به وزن برویم، باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید. ممکن است وزن گوسفندانی که در مناطق مختلف رشد می کنند با یکدیگر متفاوت باشند. اما به طور کلی دارای یک حالت میانگین و به اصطلاح متوسط هستند که ما در این بخش با همین مورد کار داریم. اگر هدف شما از اینکه در رابطه با گوسفند چند کیلو گرم وزن دارد برای خرید جهت کشتار و مصرف گوشت است، این مقاله برای شما مفید خواهد بود. سایر کاربران توجه داشته باشند که این مورد برای دام پرواری ممکن است کمی در اعداد اختلاف وجود داشته باشد. با این وجود تا جای ممکن تمامی موارد را تحت پوشش قرار خواهیم داد.

عوامل تاثیرگذار روی وزن دام

مورد اول این است که ما باید بدانیم، موارد زیادی وجود دارند که بر روی وزن دام زنده تاثیر مستقیم دارند. مثلا این مورد ممکن است در شهرهای مختلف ایران برای هر نژاد متفاوت باشد. پس توجه داشته باشید که ما در رابطه با میانگین وزن دام اعداد بر اساس کیلو گرم را اعلام می کنیم. برخی از این موارد مهم که روی وزن گیری آنها تاثیر دارد عبارتند از:

 • موقعیت جغرافیایی
 • محل چراگاه ها
 • نوع تغذیه
 • نر و ماده بودن
 • نوع نژاد
 • پرواربندی شده
 • و …

این گزینه ها که برای شما نام بردیم ، مربوط به برخی از دلایل و عوامل تاثیرگذار روی وزن خواهد بود.

متوسط وزن گوسفند

متوسط وزن گوسفند نر و ماده (میش و قوچ)

از مهمترین عوامل در اینباره باید به نوع جنسیت گوسفندان توجه داشته باشیم. به گوسفند ماده به اصطلاح میش و به گوسفند نر به اصطلاح قوچ گفته می شود. نوع قوچ همیشه دارای وزن بالاتری نسبت به میش ها می باشد. البته اشاره به این نکته که گاهی مواقع ممکن است در موارد بسیار کمی وزن میش به دلیل تغذیه خوب، محل پرورش خوب و … بیشتر از وزن نر آن باشد. این مورد خرید شما نیز تاثیر دارد و هنگام خرید مشخص کنید که کدام یک را می خواهید.

افزایش وزن گوسفنده زنده در مراکز فروش و کشتارگاه ها

یک عامل دیگر که متاسفانه تنها به برخی مراکز غیر معتبر مربوط می شود، افزایش وزن گوسفند از راه های نادرست است. برخی از همکاران ما متاسفانه اقدام به خوراندن آب نمک به گوسفند می کنند. در این صورت به دلیل تشنگی زیاد، گوسفندان مدام آب می خورند و این سبب بالا رفتن وزن آن خواهد شد که هیچ ارتباط به وزن اصلی آن ندارد. البته باید بدانید که تنها برخی مراکز عرضه همچین کارهای غیر انسانی را انجام می دهند. همچنین مورد اشاره شده تنها یکی از این راه ها بوده و ممکن است هر کسی از روش های مختلفی برای این منظور سوء استفاده کند.

وزن گوسفند و بره

متوسط وزن گوسفنده ایرانی چقدر است

نژاد گوسفند ایرانی که ما سعی داریم در این مقاله بیشتر در رابطه با آن صحبت کنیم روی وزن تاثیر زیادی دارد. در بخش محصولات به انواع نژاد گوسفند زنده روز اشاره ای داشتیم. به طور کلی می توان این دام را در سه دسته بندی: شیری، پشمی و گوشتی قرار داد. با این تقسیم بندی حتما شما هم حدس میزنید که یکی از این نژاد ها وزن بیشتری خواهند داشت. بله درسته گوسفند گوشتی دارای متوسط وزن بالاتری نسبت به سایر نژادها خواهد داشت. همچنین زمانی که شما اقدام به خرید دام از مرکز کشتار روز می کنید، باید نوع گوشتی را انتخاب کنید.

در ایران نژادهای مختلفی وجود دارند. هر یکی از این نوع نژادها در مناطق مختلف و شهرهای مختلف دارای بازدهی بیشتری هستند. مثلا ممکن است یک نژاد خاص در یک شهر دارای 60 کیلو باشد ، اما در شهر دیگری با همان مقدار سن دارای 50 کیلو وزن باشد. این مورد مربوط به شرایط محیطی و سایر عواملی که بالاتر به آنها اشاره کردیم دارد. در زیر برخی نژادهای محبوب را برای شما نام برده و توضیح می دهیم.

 • گوسفند افشاری
 • کردی
 • سنگسری
 • مغانی
 • مهربان
 • بهمنی
 • شال
 • زل
 • و …

متوسط وزن گوسفند افشاری

یکی از بهترین نژاد گوسفندان در ایران مربوط به گوسفند نژاد افشاری می باشد که در دسته نوع گوشتی قرار دارد. بیشتر مراکز فروش دام در تهران و کرج این نوع نژاد را برای فروش دارند. میزان تقاضا و درخواست خرید گوسفند افشاری به مراتب بالاتر از دیگر موارد می باشد. متوسط وزن گوسفنده زنده قزل افشار برای بره شش ماهه نر می تواند حدود 36 کیلوگرم و در جنس ماده 31 کیلو باشد. برای میش بالغ وزن متوسط 54 کیلو بوده و وزن قوچ به طور میانگین از 60 الی 70 کیلوگرم می تواند وزن داشته باشد.

بر اساس اعداد بالا مشخص است که این نوع گوسفند گوشتی برای ذبح بسیار مناسب و عالی می باشد. در ادامه به  شما توضیح می دهم که چگونه می توانید میزان گوشت خالص به دست آمده از این مقدار وزن چقدر می باشد.

میانگین وزن گوسفند کردی

نژاد دیگری که قصد داریم وزن آن را مورد بررسی قرار دهیم مربوط به گوسفند نژاد کردی می باشد. این نژاد هم در دسته گوسفندان گوشتی قرار گرفته است و میزان تقاضا برای خرید آن همچون نوع افشاری بالا می باشد. متوسط وزن نژاد کردی برای بره شش ماهه نر 35 و در بره ماده 6 ماهه حدودا 30 کیلوگرم می باشد. برای والدین آنها می توان میش کردی بالغ را 51 کیلو و قوچ نژاد کردی را 57 کیلو در نظر گرفت گرفت.

وزن بره زنده

در مقالات سایر بخش ها در رابطه میانگین وزن گوساله زنده نیز توضیحاتی ارائه شده است که می توانید موارد لازم را مطالعه کنید.

تاثیر شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی رو وزن دام زنده

همانطور که تا این بخش با هم بررسی کردیم یکی از مهمترین عامل ها که در رابطه با میزان متوسط وزن گوسفنده گوشتی تاثیر دارد، مربوط به زیستگاه آنها می باشد. شرایط آب و هوایی در مناطق مختلف که می توان آن را به صورت شهر یا کشور های مختلف در نظر گرفت. آب و هوا و نحوه تغذیه در آن زیستگاه از اهمیت زیادی برخورد می باشد. به همین دلیل به این موضوع هم دقت کنید که اگر گاهی اعداد بر اساس کیلویی اگر تفاوت داشت، این مورد کاملا طبیعی است و مشکلی وجود ندارد.

تاثیر وزن گوسفنده زنده رو میزان بازدهی گوشت خالص

مهمترین بخش در این مقاله مربوط به میزان گوشت خالص حاصل از ذبح و قربانی کردن گوسفند می باشد. وقتی اقدام به خرید این نوع دام برای کشتار می کنید، کاملا مشخص است که باید نژاد گوشتی را انتخاب کنید. زیر این نوع نژاد دارای میزان خالص گوشت بیشتری می باشد. گوسفندان شیری و پشمی بیشتر در تولید همین موارد بیشترین بازدهی را دارند. این موارد هنگام کشتار دارای گوشت کمتری خواهند بود.

به طور کلی می توان میزان گوشت خالص را چیزی حدود 50 الی 60 درصد در نظر گرفت. در برخی مواقع ممکن است حتی بیشتر هم باشد. لازم است بدانید سایر اعضای گوسفند اعم از: کله پاچه، روده، جگر، سیرابی و … نیز قابل استفاده است. اگر بخواهیم به دید کلی به مصرف گوسفند گوشتی داشته باشیم، باید بگوییم که تنها بخش های کمی از این دام مصرف ندارد و دور ریخته می شود.

متوسط وزن بره شیری

وزن بره زنده

بررسی در رابطه با وزن بره تقریبا شبیه به همان گوسفنده زنده خواهد بود. با این تفاوت که تنها اعداد و ارقام بر اساس کیلو گرم برای بره ها کمتر می باشد. اگر در هنگام خرید دام در رابطه با قیمت بره زنده روز سوال کنید، خواهید دید که قیمت آن از قیمت گوسفند بیشتر می باشد. اختلاف قیمت مربوط به سود دهی پایین آن می باشد و کاملا طبیعی است. بره ها هم حاصل تلاقی نژادهای مختلف هستند و موضوع نژاد، زیستگاه، نوع تغذیه و … در وزن آن تاثیر خواهد داشت.

متوسط وزن بره 6 ماهه شیری و پرواری

همانطور که گفته شد نژاد از عوامل مهم تاثیر گذار روی متوسط وزن بره زنده می باشد. بره ها به دلیل داشتن گوشت جوان، خوشمزه و لذیذ طرفداران خاص خودشان را دارند. تمامی مواردی که بالاتر برای متغیر بودن متوسط وزن گوسفنده زنده نام برده شد، برای بره ها هم صدق می کند. پس با این وجود شما اگر قصد داریم بره را انتخاب کنید، می توانید با مشاور ما که شماره آن در سایت قرار داده شده، تماس گرفته و بره با وزن و قیمت مناسب را سفارش دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top