نکات مهم خرید گوسفند

مهمترین نکات که باید هنگام خرید دام به آن توجه کنید

در مقاله قصد داریم یکی از مباحث مهم را با شما کاربران عزیز شیپ لاین در میان بگذاریم. مشتریان عزیز هنگام خرید گوسفند و انواع دام ها باید به چندین نکته توجه داشته باشند. در صورتی که هنگام خرید به این نکات مهم دقت کنید، خرید موفقی خواهید داشت. اما در غیر اینصورت ممکن است تجربه بدی از خرید برایتان رقم بخورد. بنابراین با من همراه باشید تا شما را با مواردی که حتما لازم است بدانید آشنا کنم. همچنین علاوه بر نکاتی که در مورد آن صحبت می کنیم، به چند مبحث مهم که تنها در برخی مراکز غیر معتبر که مجوز فعالیت ندارند اتفاق می افتد نیز اشاره می کنم.

نکات مهم هنگام خرید گوسفند

مواردی که قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم مربوط به یک خرید موفق می باشد. به طوری که گوسفند زنده خریداری شده هیچگونه مشکلی از نظر بیماری نداشته باشد. البته علاوه بر بیماری رعایت اصول بهداشتی هنگام ذبح و از طرفی قیمت گوسفند زنده بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین ما قصد داریم چند موضوع مهم را که بی شک شما هم می خواهید اطلاعاتی در مورد آنها داشته باشید برای شما توضیح دهیم.

اینکه از کجا گوسفند زنده بخریم یک سوال مهم برای همشهریان می باشد. شاید واقعا بخواهید بدانید که کدام مرکز عرضه دام معتبر است. و حتی شاید در خرید غیر حضوری بخواهید بدانید که کدام سایت گوسفند فروش بزرگترین مرکز می باشد. در ادامه همراه من باشید.

خرید دام سالم و بهداشتی

1- معتبر بودن مرکز خرید

یکی از اصلی ترین نکات که به عنوان اولین مورد قصد دارم به شما معرفی کنیم مربوط به این است که شما باید از مراکز عرضه معتبر خرید خود را انجام دهید. برخی از مراکز دارای مجوز رسمی فروش دام زنده شهرداری هستند. زمانی که از طریق این مراکز شما خرید کنید، به احتمال خیلی زیاد مشکلی در خریدتان پیش نخواهد آمد. البته باز هم کار از محکم کاری عیب نمی کنه و باید موارد بعدی را نیز مورد توجه قرار داد. هر چند وجود مجوز یا عدم وجود آن نمی تواند روی کیفیت کار مرکز خرید و فروش دام تاثیر گذار باشد. اما بخش هایی که دارای مجوز و پروانه فعالیت هستند مطمئن تر خواهند بود.

2- جنس گوسفند میش یا قوچ

گزینه بعدی را اختصاص داده ایم به جنسیت دام که آیا شما قصد گوسفند ماده دارید یا نر که این دو یک سری تفاوت ها با یکدیگر دارند. اکثرا در مراکز فروش جنس نر یا همان قوچ به فروش میرسد. البته میزان تقاضای میش هم بالا است. فقط نکته ای که قابل توجه است آبستن بودن گوسفند می باشد. این مورد در مراکز عرضه جهت کشتار کم اتفاق می افتد.

از کجا گوسفند بخریم

3- هدف از خرید

اینکه شما برای چه هدفی اقدام به خرید می کنید یک نکته مهم است. البته چیزی که قرار هست در اینجا به شما بگویم در تمامی حالت ها به یک مورد ختم خواهند شد. برای مثال شما قصد دارید برای قربانی کردن، نذری، عقیقه، دفع بلا و … اقدام به خرید کنید. حال مورد مهم ما مربوط به نژاد گوسفند از نظر گوشتی، پشمی و شیری می باشد. گوسفند نژاد گوشتی دارای بازدهی بیشتری از نظر گوشت نسبت به سایر موارد دارد. بنابراین این حتما توجه کنید که نوع نژادی که قصد خرید آن را دارید گوشتی باشد.

4- سالم بودن گوسفند

انواع بیماری گوسفندان بسیار زیاد می باشد. بی شک افرادی که شغل آنها دامداری نیست به راحتی نمی توانند بیمار بودن گوسفند را تشخیص دهند. این مورد نیز جز مهمترین نکاتی که هنگام خرید گوسفند باید به آن توجه داشته باشید می باشد. با وجود اینکه امکان تشخیص بیماری های داخلی وجود ندارد اما می توان از موارد ظاهری را به راحتی تشخیص داد.

مواردی که در ظاهر می توان تشخیص داد گوسفند بیمار است مربوط به ریزش آب بینی، عفونت چشم، ریزش آب از چشم، بی حال بودن گوسفند، لاغر بودن، اسهال بودن و … که همین موارد برای تشخیص بیماری کافی می باشد. پس حتما اگر به صورت حضوری اقدام به خرید کرده اید، حتما این موارد را بررسی کنید.

کدام مرکز فروش دام زنده معتبر است

5- مطمئن بودن از وزن واقعی گوسفندان

موضوع بعدی مربوط به متوسط وزن گوسفند زنده می شود. در مقاله ای که قبلا در سایت شیپ لاین نشر کردیم به این موضوع اشاره کردیم که چگونه میانگین وزن دام ها را تشخیص بدهید. برخی از مراکز نامعتبر که هیچگونه مجوز فعالیت هم ندارند، سعی می کنند قیمت گوسفند زنده را برای هر کیلو گرم کمتر بگویند ولی از طرفی وزن آن را بالا ببرند. یعنی ممکن است شما یک گوسفند 50 کیلو را با اسم 60 کیلو خریداری کنید. هر چند این مورد بسیار کم اتفاق می افتد اما باز باید برای اطمینان از خرید به آن دقت داشته باشید.

نتیجه

به طور کلی عوامل زیادی در خرید شما از مراکز گوسفند فروشی تهران و کرج وجود دارد. این موضوع در رابطه با سایر شهرها نیز وجود دارد که افراد حتما باید توجه زیادی به آن داشته باشند. نکاتی که من سعی کردن در این مقاله برای شما توضیح دهم تنها برخی موارد هستند که همین نکات به شما در داشتن یک خرید موفق کمک خواهند کرد.

امیدوارم این مقاله هم برای شما همراهان شیپ لاین مفید واقع شود.

منبع: شیپ لاین مرجع مرغ و خروس زندهبره زنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top