گوسفند رومانف

قیمت گوسفند رومانف بهترین نژاد چند قلوزا

آشنایی با انواع نژاد گوسفندان برای همه جالب است. در مقاله پیش روی شما درباره گوسفند رومانف که با نام رومانوف نیز شناخته می شود صحبت می کنیم. هر نژادی مربوط به مناطق مخصوص به خودشان می باشند. همچنین از نظر ظاهری، خصوصیات و ویژگی ها تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند.

گوسفند رومانف

نژاد رومانف به انگلیسی Romanov Sheep یکی از برترین نژادها در دنیا می باشد. البته علاوه بر این مورد، نژادهای برتر دیگه ای نیز هستند که هر کدام خصوصیات و ویژگی های خودشان را دارند. منظور ما از بهترین بودم گوسفندان رومانوف مربوط به چند قلوزا بودن آن می باشد. شاید با انواع گوسفندان چند قلوزا در دنیا آشنا باشید، اما در بین همه آنها رکورد بیشتر تعداد زایش در یک دوره آبستن را رومانف از آن خود کرده است.

هم اکنون در تمامی دنیا از این دام استفاده کرده و بسیاری از دامدارن در بین گله های خود چند مورد از آن را دارند. البته قیمت رومانف اصل بالا می باشد که مورد بخش قرار خواهیم داد.

گوسفند نژاد رومانوف

زیستگاه Romanov

برای اولین بار این نژاد در روسیه (دره ولگای شمالی که در شمال شرق مسکو) واقع است به چشم خورد. در ابتدا یکی از انواع نژادها وحشی بودن که بعد از شناسایی و پرورش آن، متوجه شدند دارای ویژگی چند قلوزایی می باشد. لازم است بدانید که اسم آن را از روی دهکده ای در همان محدوده انتخاب کرده اند. زیستگاه و شروع پیدایش گوسفند نژاد رومانف اصیل به این صورت بود. زمانی که افراد در آن منطقه متوجه ویژگی عالی آن با درصد بالا شدند، به مراتب تعدادی از آن به سایر کشور ها همچون فرانسه منتقل شدند. در هر مرحله با مشاهده بازخورد عالی از این گوسفند تعدادی از آن به کشور آمریکا، کانادا و … انتقال پیدا کرد.

اینجا بخوانید: بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در دنیا

ویژگی های ظاهری گوسفندان رومانف اصل

همه ما میدانیم که هر نژادی از نظر ظاهر تفاوت هایی با دیگر نژادها دارند. ما می توانید به راحتی از روی برخی از گوسفندان به راحتی تشخیص دهیم که از کدام نوع می باشد. البته این مورد را نیز مورد توجه قرار دهید که ممکن از ویژگی برخی از دام ها از نظر ظاهری زیاد به یکدیگر شبیه باشند، که در همچین مواقعی تشخیص از روی ظاهر کمی سخت خواهد بود.

گوسفند رومانف از نظر ظاهری دارای جثه ای بزرگ و قوی هیکل می باشد. رنگ بره رومانوف در ابتدا سیاه بوده و روس سر آنها قسمت سفید رنگی وجود دارد. بعد از رشد به مرور پشم های سیاه آن به رنگ سفید و خاکستری تغییر می کند، اما در رابطه با لکه سفید رنگ باید بگوییم که همچنان روی سر آن باقی خواهد ماند.

ویژگی دیگری که مربوط به رومانف اصیل می باشد، این است که دور گردن آن ها به رنگ سیاه یا خاکستری به سمت تیره است که مانند یال شیر میماند. تصور کنید یک دسته کل را دور گردن گوسفند انداخته اید، بخش دور گردن آن دقیقا به همان شکل می باشد.

در بخش های سر و پاها که همان کله و پاچه نامیده می شوند، هیچ پشمی وجودی ندارد. هر دو مورد ماده و نر که میش رومانف و قوچ رومانف شناخته می شوند، بدون دنبه بوده و در همچنین شاخ ندارند.

قیمت گوسفند رومانف

قیمت گوسفند رومانف در ایران و خارج

از مهمترین اطلاعاتی که اکثر افراد بیشتر دنبال آن هستند مربوط به قیمت رومانف می باشد. در این قیمت باید به شما بگوییم که نرخ خرید این دام بسیار بالا بوده و هر کسی قادر به خرید آنها نمی باشد. هر چند کسانی که توانایی خرید آن را ندارند می توانند از تلقیح مصنوعی آن بهره مند شوند. در کل دنیا و حتی کشور ایران برای میش و قوچ Romanov قیمت های مختلفی در نظر گرفته شده است. بسیاری از دامداران هستند که به جای خرید گوسفند رومانوف بالغ اقدام به خرید بره های این نژاد کرده و خودشان اقدام به پرورش و پرواربندی آنها می کنند.

در جدول زیر قیمت این نژاد را به طور کامل با تفکیک میش و قوچ برای گوسفند بالغ و بره را مشخص کرده ایم.

درصد چند قلوزایی در رومانف

یکی از عواملی که باید به آن توجه کنیم، میزان و درصد چند قلوزا بودن گوسفند می باشد. همانطور که اشاره کردیم رومانوف به عنوان برترین . همچنین محبوب ترین در این زمینه شناخته می شود. اگر درباره سوابق زایش آن برای شما بگوییم بی شک شما هم شگفت زده خواهید شد. یکی از این موارد مربوط به زایش 9 بره در یک دوره آبستن که در آمریکا رخ داده است. بعد از آن سابقه زایش 7 بره در فرانسه را نیز دارد. واقعا با همین اعداد می توان فهمید که قابلیت چند قلوزایی در این نژاد چقدر می باشد.

بسیاری از افراد هستند که اقدام به تلفیق گوسفند رومانف با دیگر نژادها همچون: سافولک، افشاری و … می کنند. هدف از این تلفیق اصلاح نژاد و دریافت بازخورد بیشتر از آنها می باشد.

بره رومانف اصیل

درباره بره این نژاد باید بگوییم که جزو بره های قوی هیکل با جثه بزرگ هستند. همانطور که در بخش ویژگی ها اشاره کردیم رنگ پشم بره رومانف سیاه رنگ می باشد. در تصویر زیر می توانید این مورد را مشاهده کنید. در وسط پیشانی آنها یک قسمت سفید رنگ دیده می شود که در تمام سال های رشد این لکه روی پیشانی آن باقی خواهد ماند.

قیمت بره رومانف

یکی از مواردی که ممکن است بسیاری از افراد به آن توجه نداشته باشند مربوط به قیمت بره رومانف می باشد. از آنجایی که نوع بالغ آن قیمت بالایی دارد، به راحتی می توان از بره های این نژاد خریداری کرده و آنها را تا زمان آماده شدن برای تولید مثل پرورش دهید. در این بازه زمانی باید به خوبی روی تغذیه آنها کار کنید.

همچنین باید بخوانید: قیمت بره زنده

خرید گوسفند رومانوف

اگر بعد از کسب اطلاعات لازم تصمیم به خرید گوسفند Romanov دارید باید بدانید که تنها در برخی مراکز این نوع نژاد خرید و فروش می شود. بسیاری از کسانی که در گله خود تعداد کمی از نژاد رومانوف دارند به هیچ عنوان آنها را نمی فروشند. البته هستند کسانی که به صورت حرفه ای و کاملا تخصصی روی همین نژاد تمرکز کرده و تنها در زمینه خرید و فروش آنها فعالیت دارد.

موضوع مهمی که باید حتما هنگام خرید رومانف به آن دقت کنید، مربوط به اصل بودن آن می باشد. ممکن برخی فروشنده نژادهای خاصی را با هم جفت کنند که ویژگی های ظاهری آن شبیه به این نژاد باشد. از طرفی برخی موارد که اصیل نیستند ویژگی چند قلوزایی را ممکن است نداشته باشند. بنابراین در زمان خرید حتما با ضمانت اقدام تهیه آنها کنید که بعدا مشکلی برای شما پیش نیاید.

گوسفند رومانف در شیپ لاین خرید و فروش نمی شود. توجه داشته باشید که در مقاله پیش روی شما ما فقط اطلاعاتی جهت افزایش دانش شما نوشته ایم. شما می توانید از طریق مراکز دیگر اقدام به تهیه آن کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top