انواع نژاد گوسفندان ایرانی

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی را بشناسید

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی که در حال حاضر در تمامی شهرهای ایران در حال پرورش می باشد را در این مقاله قصد دارم به شما کاربران شیپ لاین معرفی کنم. بی شک کسانی که شغلشان دامداری است با اکثر نژادها آشنایی دارند. البته هستند برخی افراد که همچون دامداران نژاد گوسفند ایرانی که محبوب هست و به عنوان بهترین نژاد ایران شناخته می شود را می شناسند. با من همراه باشید تا در این مقاله شما را به بهترین گوسفندان در ایران آشنا کنم.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

در ابتدا باید به شما بگویم که بهتر است جهت معرفی گوسفندها به موضوع مهمی اشاره کنم. ما برای راحتی کار ابتدا گوسفند را به سه دسته تقسیم می کنیم که شامل: گوسفند گوشتی، شیری، پشمی و پوستی می شود. حال در بین این سه گزینه ممکن است برخی گوسفندان یک ویژگی این موارد را داشته باشند و برخی دو و حتی سه ویژگی را در خودشان دارند. البته وجود ویژگی و خصوصیات خاص در برخی نژادها بسیار زیاد بوده که ما سعی می کنیم در صورت اشاره به آن نژادها جزئیات لازم را نیز به شما بگوییم.

بهترین نژاد گوسفندان

لیست گوسفندان ایرانی

ابتدا در این قسمت نام نژادها مختلف را به صورت کامل برای شما لیست کرده ایم. مواردی که در زیر نام آنها را مشاهده کنید به طور کلی جزو بهترین نژاد گوسفندان ایران شناخته می شوند. بی شک برخی نژادها از محبوبیت زیادی نسبت به برخی دیگر برخوردار هستند که ما سعی داریم به صورت کلی به این موضوع اشاره داشته باشیم. هر چند در مقالات بعدی شیپ لاین حتما به صورت مجزا در رابطه با تک تک نژادها صحبت خواهیم کرد.

 • گوسفند افشاری
 • گوسفند مغانی
 • گوسفند سنگسری
 • گوسفند مهربان
 • گوسفند کردی
 • گوسفند قره قل
 • گوسفند سنجابی
 • گوسفند شال
 • گوسفند زال
 • گوسفند بهمنی
 • گوسفند فراهانی
 • گوسفند لک قشقایی
 • گوسفند طالشی
 • گوسفند ترک قشقایی
 • گوسفند لری بختیاری
 • گوسفند بلوچی

مواردی که در لیست بالا به آنها اشاره کردیم انواع نژاد گوسفندان ایرانی هستند. توجه داشته باشید که ممکن است به برخی نژادهای دیگری که در ایران وجود دارند اشاره نکرده باشیم. هر چند در اصلاحات و ویرایش های بعدی این مقاله سایر موارد را به این لیست اضافه می کنیم.

همچنین در اینباره بخوانید: بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

گوسفند ایرانی گوشتی

یکی از انواع نژاد گوسفندان در ایران مربوط به نژادهای گوشتی می باشد. به این منظور که این نوع دام از نظر گوشت دارای بازدهی بسیار بالایی نسبت به دیگر نژادها می باشد. بنابراین آن را در دسته گوشتی قرار داده اند. از طرفی باید توجه داشت که برای قربانی کردن و کشتار همیشه و یا می توان گفت اکثرا نژاد های گوشتی را در ایران انتخاب می کنند. البته باید بگوییم که درستش هم همین است، زیرا هدف از قربانی کردن مصرف گوشت نیز می باشد.

از بین تمامی نژادهای ایرانی که بالاتر به آنها اشاره کردیم برخی در دسته گوشتی قرار دارند. در این قسمت سعی داریم به صورت کلی این موضوعات را مورد بررسی قرار دهیم. در بخش های بعدی حتما تمامی نژادها را تفکیک کرده و جزئیات مربوط به هر کدام را برای شما قرار خواهیم داد.

گوسفندان ایرانی شیری

یکی از دلایلی که این حیوان را در دنیا پرورش می دهند استفاده از گوشت، شیر و پشم آن می باشد. یکی از مهمترین این موارد هم مربوط به شیر است که برخی گوسفندان در تولید شیر بسیار مورد توجه هستند. یعنی برخی نژادها نسبت به سایر دام ها شیر بیشتری در طول روز تولید می کند. همین دلیل سبب شده است که نام این دسته را گوسفندان شیری ایرانی نامگذاری کنند.

اگر شما می خواهید تعدادی گوسفند شیری برای پرورش و پرواربندی خریداری کنید، حتما در زمان خرید به این نکته دقت کنید که گوسفند مورد نظر از نژاد شیری باشد.

گوسفندان پشمی و پوستی

گزینه بعدی هم مربوط به تولید پشم و پوست است که این دو مورد را در یک دسته برای شما قرار داده ایم. تعدادی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی دارای پشم زیادی هستند. به این صورت که در طول سال چندبار باید اقدام به پشم چینی آنها کرد. علاوه بر پشم برخی نژادهای ایرانی دارای پوست بسیار مرغوبی هستند که در صنعت های مختلف از آن استفاده می کنند.

این نوع گوسفند ایرانی نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است و تعدادی از نژادهای نام برده شده در لیست گوسفندان ایرانی مربوط به همین دسته می باشند.

گوسفندان ایرانی

همچنین در اینباره بخوانید: قیمت گوسفنده زنده

گوسفندان ترکیبی

آخرین گزینه که قصد دارم در مورد آن توضیح دهم مربوط به نژادهای ترکیبی می باشد. منظور از ترکیبی یعنی گوسفند می تواند هم شیری باید و هم می تواند گوشتی باشد. حتی امکان اینکه یک گوسفند هر سه مورد را در خود داشته باشد وجود دارد. یکی از نکات مهم در اینجا این است که اکثرا بهترین نژاد گوسفندان ایرانی دارای هر سه حالت هستند. یعنی کم پیش می آید که یک گوسفند تنها در یکی از این دسته ها قرار بگیرد. بنابراین برای حالت ترکیبی چند مورد را برای شما مثال میزنیم تا بهتر این موضوع را متوجه شوید.

 • گوسفند شیری و گوشتی
 • گوسفند شیری و پشمی
 • گوسفند گوشتی، شیری و پشمی
 • گوسفند گوشتی و پشمی

در لیست بالا تنها چند گزینه از این موارد را برای شما مثال زدیم. حالت های مختلف دیگری هم وجود دارند که همین مثال ها برای متوجه شدن شما کاربران عزیز کافی می باشد.

قیمت بهترین نژاد گوسفندان در ایران

قیمت گوسفندان ایرانی بر اساس نوع نژاد می تواند متفاوت باشد. البته یکی از مواردی که در بخش قیمت گوسفند زنده و قیمت بره زنده به آن اشاره کردیم مربوط به نوع خرید می باشد. برخی ها بهترین نژاد گوسفندان ایرانی را جهت پرورش خریداری می کنند. برخی از افراد هم دنبال بهترین نژاد گوشتی هستند که برای قربانی کردم و کشتار جهت مصرف گوشت استفاده کنند. در این دو حالت قیمت انواع نژاد گوسفندان فرق می کند. البته مهمترین نکته این است که قیمت گوسفند گوشتی برای کشتار با قیمت گوسفند گوشتی برای پروار هم متفاوت است. امیدوارم منظور من را متوجه شده باشید. حال در اینجا به دلیل متفاوت بودن نرخ دام ها نمی توانیم به صورت کلی به آنها اشاره کنیم. اما حتما به صورت کامل هر نژاد را همراه با خصوصیات، ویژگی ها و قیمت آنها برای شما روی سایت قرار خواهیم داد.

منبع: شیپ لاین – قیمت گوساله زندهقیمت خروس زنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top